قدردانی قوه قضائیه از عملکرد وزارت نفت در بخش پتروشیمی

به گزارش پسرک کامپیوتری، معاون اول قوه قضائیه دستاوردهای وزارت نفت در حوزه پتروشیمی را امیدوارکننده دانست و از عملکرد این وزارتخانه و همچنین فعالان این حوزه قدردانی کرد.

قدردانی قوه قضائیه از عملکرد وزارت نفت در بخش پتروشیمی

به گزارش شانا، غلامحسین محسنی اژه ای در نامه ای گزارش بیژن زنگنه، وزیر نفت به سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه با عنوان سند توسعه صنعت پتروشیمی را خوب و امیدوارکننده دانست و از همه فعالان در این حوزه قدردانی و مطرح نمود: چنانچه مشکل قضایی در این صنعت وجود دارد اعلام کنید که در برطرف آن اقدام گردد.

سند توسعه صنعت پتروشیمی مروری گذرا بر جهش های این صنعت و ارائه اطلاعات تفصیلی طرح های پتروشیمی قابل افتتاح در سال 1399، اهم ریل گذاری ها و تدابیر مورد نظر برای توسعه صنایع پیشران و پایین دستی و نیز نحوه تخصیص خوراک به صنایع پتروشیمی دارد.

در بخشی از گزارش بیژن زنگنه، وزیر نفت به سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است:

صنعت پتروشیمی از جمله صنایع پیشران کشور است که سهمی قابل توجه از فراوری ناخالص ملی و صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است. با اتکای بر عواملی چون فراوری خوراک های متنوع در بالادست نفت و گاز بالاخص در میدان گازی مشترک پارس جنوبی، توان بالای فنی و اجرایی در داخل کشور، وجود بازارهای گسترده مصرف و سرمایه گذاری های قابل توجه، صنعت پتروشیمی جهش های سه گانه ای را به ترتیب زیر تجربه نموده است:

* در جهش اول این صنعت، ظرفیت فراوری و ارزش محصولات نهایی فراوریی (برپایه قیمت های ثابت سال 1395) این صنعت به ترتیب از 12 میلیون تن و 2 میلیارد دلار در سال 1375 به 56 میلیون تن و 11 میلیارد دلار در سال 1392 رسیده است.

* با تکمیل طرح های جهش دوم در سال 1400 ظرفیت فراوری محصولات پتروشیمی کشور به 100 میلیون تن و ارزش محصولات نهایی فراوریی آن به 25 میلیارد دلار خواهد رسید و صرفا در سال 1399، 17 طرح با ظرفیت 25 میلیون تن به بهره برداری می رسد.

* در ادامه در جهش سوم پتروشیمی، با تکمیل طرح های فعال موجود ظرفیت فراوری این صنعت به 133 میلیون تن و ارزش محصولات نهایی آن به 37 میلیارد دلار خواهد رسید.

به گواه ظرفیت و ارزش محصولات فراوریی در صنعت پتروشیمی، بدون شک می توان این صنعت را یکی از دستاوردهای عظیم نظام جمهوری اسلامی محسوب کرد که در شرایط تحریمی توانسته است بخش عمده ای از احتیاج ارزی کشور را تأمین کند و تاب آوری اقتصاد را افزایش دهد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1214

به "قدردانی قوه قضائیه از عملکرد وزارت نفت در بخش پتروشیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدردانی قوه قضائیه از عملکرد وزارت نفت در بخش پتروشیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید