فاینانس چین با سقف 44 میلیارد دلار به وسیله دو بانک داخلی شروع شد

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرنگاران: رئیس اتاق مشترک ایران و چین با بیان اینکه در حال حاضر فاینانس تعدادی از طرح ها توسط دو بانک اجرا شده است، گفت: سقف فاینانس چین رقمی حدود 40 تا 44 میلیارد دلار معین شده است.

فاینانس چین با سقف 44 میلیارد دلار به وسیله دو بانک داخلی شروع شد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

اسدالله عسگراولادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، با اشاره به اینکه هم اکنون مشکل فاینانس چین برطرف شده اما روال انجام آن با کندی همراه است، گفت: براساس توافق جدید چین قرار است دو برابر طلب ایران از این کشور که 18 میلیارد یورو معادل 22 میلیارد دلار است را برای فاینانس پروژه های ایرانی اختصاص دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فاینانس تعدادی از طرح ها توسط دو بانک اجرا شده است، اضافه نمود: مابقی درخواست ها نیز برای تأمین اقتصادی پروژه ها در دست آنالیز است و امیدوارم مسائل این موضوع هم برطرف و طرحها در تکمیل پروژه ها با ابهاماتی همراه نشوند.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین اضافه نمود: بانک مرکزی از صاحبان طرحها درخواست نموده تا ریال پروژه ها را خود تأمین نمایند اما بعضی امکان تأمین ریال طرحها را از بانک ها نداشته و از بانک مرکزی می خواهند تا این کار را انجام دهد، همین امر باعث می گردد تا اجرای بعضی از طرحها و تأمین اقتصادی آنها با کندی روبه رو گردد.

عسگراولادی اظهار داشت: هم اکنون سقف فاینانس چین رقمی حدود 40 تا 44 میلیارد دلار معین شده است.

به گزارش خبرنگاران، توقف فاینانس چین خبری بود که برای اولین بار در اوایل تابستان ماه امسال توسط خبرنگاران منتشر شد و به همین منظور بانک مرکزی اقدامات خود را برای برطرف این مشکل شروع کرد. رئیس کل بانک مرکزی یک ماه بعد از اعلام توقف فاینانس چین سفری به این کشور داشت و در دیدار با مسئولان مختلف چینی در صدد برطرف این مانع برآمد .البته هرچند خبرهای متعددی از این جلسه در رسانه ها منتشر شد اما بنا بر اظهارات اخیر عسگر اولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین توافق بر سر گشایش فاینانس 36 میلیارد دلاری نهایی شده است و مسئولان در کوشش بودند تا با رایزنی های دیگر این رقم را افزایش دهند.

عسگر اولادی همچنین اظهار داشت که ایران از چین 18 میلیارد یورو معادل 22 میلیارد دلار طلب دارد که قرار بر این شد دو برابر این مبلغ، یعنی 44 میلیارد دلار، برای فاینانس پروژه های ایرانی اختصاص یابد؛ ضمن اینکه 15 تا 20 درصد از این مبلغ باید به صورت ریالی از سوی بانک مرکزی ایران تأمین گردد.

وی در عین حال تأکید نموده بود که در حال حاضر این فاینانس ها هنوز گشایش نیافته و اگر این فاینانس ها عملیاتی گردد، تبادلات تجاری فعلی ایران با چین که هم اکنون 44 میلیارد دلار است، در امسال (با 10 درصد افزایش) از مرز 50 میلیارد دلار می گذرد. تاکنون بهانه بانک مرکزی این بود که پروژه های کافی برای گشایش فاینانس وجود ندارد؛ در حالی که هم اکنون 80 پروژه تعریف شده برای استفاده از این فاینانس وجود دارد.

یک هفته بعد از این اظهارات علی محمد احمدی یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خبر از سرگیری فاینانس چین را عنوان کرد و گفت: ایران و چین سقف فاینانس را افزایش داده به 70 میلیارد دلار رسانده اند. همین صحبت باعث شد تا عسگر اولادی اعلام کند: فاینانس شروع شده ولی هنوز روان نیست و کند است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین درباره رقم 70 میلیارد دلاری که به عنوان سقف پروژه های فاینانس از سوی مقامات بانک مرکزی در مجلس شورای اسلامی اعلام شده است، نیز گفت: به عنوان رئیس اتاق ایران و چین از رقم 70 میلیارد دلار اطلاعی ندارم، البته سقف فاینانس چین 40 تا 50 میلیارد دلار می تواند باشد، بیش از این امکان پذیر نیست و تا رقم 70 میلیارد دلار پروژه تعریف نشده است.

در همین ارتباط این مقام مسئول در وزارت صنعت در گفت وگو با خبرنگاران با اعلام اینکه هنوز هیچ گشایشی برای برطرف توقف فاینانس چین به وجود نیامده است، گفته بود: به خلاف تمام صحبت ها هنوز این مشکل برقرار بوده و پروژه ها نمی توانند تأمین اقتصادی خود را انجام و به مرحله اجرایی برسند.

منبع: تسنیم
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 460

به "فاینانس چین با سقف 44 میلیارد دلار به وسیله دو بانک داخلی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاینانس چین با سقف 44 میلیارد دلار به وسیله دو بانک داخلی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید