شیوع بی سابقه تب دنگی در سریلانکا

به گزارش پسرک کامپیوتری، در سریلانکا بیش از 110 هزار نفر به بیماری تب دنگی (یا تب دانگ) مبتلا شده اند و تاکنون 300 نفر بر اثر این بیماری جان باخته اند. به گفته کارشناسان سلامت شیوع این اپیدمی به این شدت در سریلانکا بی سابقه بوده است.

شیوع بی سابقه تب دنگی در سریلانکا

از سفر با تور سریلانکا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، بیماری تب دنگی در هفته های گذشته نفس دولت سریلانکا را گرفته و به همین دلیل رایجیتا سنارانته، وزیر بهداشت این کشور از جامعه جهانی تقاضای یاری نموده است.

تب دنگی در مناطق گوناگون سریلانکا از جمله کلمبو، پایتخت و همچنین سواحل جنوبی این کشور که یکی از جاذبه های توریستی به شمار می رود، شیوع بی سابقه ای یافته است.

تاکنون 114 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند که دست کم 300 تن از آنان جان باخته اند. به گفته مقامات وزارت بهداشت، بیمارستان ها مملو از مبتلایان به تب دنگی هستند و در بعضی از آنها در هر تخت دو یا سه نفر بستری شده اند.

دنگی نوعی بیماری ویروسی است که به وسیله پشه ای به نام آئدس به انسان منتقل می گردد و بیشتر در مناطق استوایی به ویژه آسیای جنوب شرقی بروز می نماید.

به گزارش دویچه وله، تا کنون واکسنی جدی برای پیشگیری از تب دنگی عرضه نشده است. در سال 2011 در تایلند نخستین آزمایش بالینی واکسنی که گفته شد قابلیت پیشگیری از این بیماری را دارد، انجام شد اما ماده کشف شده به دلایل نامعلوم موفقیت چندانی نداشت و به همین دلیل کشورهای گوناگون استفاده از آن را جایز نمی دانند.

علت اصلی شیوع این بیماری آلودگی محیط زیست است که با باران های موسمی تشدید می گردد. نیروهای دولتی سری لانکا برای پاکیزگی محیط زیست در هفته های اخیر کوشش های قابل توجهی نموده اند اما موفقیتی نسبی داشته اند.

در ماه آوریل امسال (فروردین) یکی از انبارهای عظیم زباله در کلمبو فروریخت و چند خانه مسکونی را زیر خود دفن کرد. از آن موقع تاکنون مقدار قابل توجهی زباله در پایتخت در جاهای گوناگون انبار می گردد که این خود به شیوع بی سابقه تب دنگی دامن زده است.

بنابر این گزارش، نیروهای ارتش با یاری پلیس در کلمبو خانه به خانه در جستجوی حوضچه ها و چاه هایی هستند که در آنها پشه ها امکان تولیدمثل داشته باشند و برای کسانی که در منازلشان آب راکد داشته و به مقامات مسئول اطلاع نداده باشند، جریمه نقدی در نظر گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 498

به "شیوع بی سابقه تب دنگی در سریلانکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع بی سابقه تب دنگی در سریلانکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید