سیاهان هنر نمی دانند ، سختی های زندگی نخستین سیاهپوست برنده جایزه ترنر

به گزارش پسرک کامپیوتری، لوباینا هیمید نخستین هنرمند زن سیاهپوست است که جایزه ترنر را برده و در 65 سالگی پیرترین برنده این جایزه معتبر و البته جنجالی هنرهای تجسمی هم لقب گرفته است.

سیاهان هنر نمی دانند ، سختی های زندگی نخستین سیاهپوست برنده جایزه ترنر

به گزارش پسرک کامپیوتری به نقل از گاردین، هنرمند رنگین پوست آمریکایی سال 2017 جایزه ترنر را برد و حالا معتقد است عبارت نخستین مقابل نام هر فرد حسی تلخ و شیرین دارد و البته به دیگران امید می دهد تا بتوانند آنها هم قله هایی را فتح نمایند که پیش تر کسی فتح شان ننموده است.

هیمید که در زنگبار-تانزانیا به جهان آمده و این روزها در پرستن بریتانیا ساکن است، درباره جهانی پیش از بردن ترنر به رادیو بی بی سی گفت: وقتی تازه کارم را در جهانی هنر آغاز نموده بودم، نه در تلویزیون خبری از ما بود نه در روزنامه ها، مگر اینکه اتفاقی وحشتناک و پرخطر می افتاد. به نظرم ایده حضور سیاهان در عرصه هنر مفهومی کاملا بیگانه در جهانی هنر بریتانیا بود و یک نفر حتی به من گفت سیاهان چیزی از هنر نمی دانند.

این هنرمند 65 ساله وقتی جایزه معتبر ترنر را برد، همان زمان اعلام نمود هیجان زده شده اما حالا معتقد است حسی تلخ و شیرین دارد که نخستین سیاهپوست برنده ترنر لقب گرفته است. او گفت: از رسیدن به این افتخار بزرگ شاد بودم اما بیشتر برای کسانی که امیدشان را به دگرگونی در جهانی هنر بریتانیا از دست نداده بودند. در سال های اخیر تعداد زنان سیاهپوست امیدوار به بردن جایزه ترنر بیشتر شده است.

هیمید بخش مهم تر موفقیت های زنان رنگین پوست را تاثیری است که بردن این جایزه ها بر جامعه می گذارد و شرایطی عادلانه تر برای فعالیت اقلیت های نژادی فراهم می نماید. او معتقد است زنان باید هوشیار باشند و امیدوار به اینکه همه چیز در جامعه عادلانه پیش می رود.

جایزه ترنر از 1984 هر سال به یک هنرمند برگزیده تجسمی اهدا می گردد و تمام رسانه ها را هم شامل می گردد. ارزش اقتصادی این جایزه از سال 2004 روی رقم 40 هزار پوند ثابت مانده و گالری تیت لندن مسئولیت برگزاری و اهدای آن را بر عهده دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 148

به "سیاهان هنر نمی دانند ، سختی های زندگی نخستین سیاهپوست برنده جایزه ترنر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاهان هنر نمی دانند ، سختی های زندگی نخستین سیاهپوست برنده جایزه ترنر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید