سامان دهی و توزیع سفر را با اجرای طرح ساب پیگیری می کنیم

به گزارش پسرک کامپیوتری، ولی تیموری، معاون گردشگری کشور گفت: برنامه ریزی هایی در قالب طرح ساب صورت گرفته تا مسافران دریابند که اگر در چهارچوب یک تور و به شکل برنامه ریزی شده سفر نمایند، سفر پربارتر و باکیفیت تری را تجربه خواهند کرد.

سامان دهی و توزیع سفر را با اجرای طرح ساب پیگیری می کنیم

به گزارش خبرنگار پسرک کامپیوتری، ولی تیموری معاون گردشگری کشور در چهل و یکمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اظهار کرد: بر اساس بحث ضرورت فرهنگ سازی در سفر که موضوع جلسه گذشته بود، کمیته فرهنگی ستاد هماهنگی خدمات سفر مأموریت یافت تا این کار را به شکل نهادینه اجرایی کند.

او اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 20 دستگاه و سازمان در داخل این مجموعه عضو هستند که می توان از ظرفیت آن ها استفاده کرد تا این موضوع نهادینه گردد. این موضوع فقط به رعایت آداب ورسوم محلی و احترام به هنجارهای محلی خلاصه نمی گردد و همه باید در این زمینه کوشش کنیم.

تیموری در ادامه گفت: در بخش آموزش، طرح نظام جامع آموزش گردشگری کشور در حال آماده شدن است که تکالیفی برای سازمان میراث فرهنگی و سایر سازمان ها در آن پیش بینی شده است، یک سری از برنامه ها قالب آموزشی و آگاهی بخشی در این خصوص دارند، هم در بعد گردشگران سفر (خدمات گیرندگان) و هم در بعد میزبانان سفر (ارائه دهندگان خدمات) و افرادی که به شکل رابط در این میان خدماتی ارائه می دهند، باید فرهنگ سازی گردد که برنامه هایی در حال اجرا است.

او با تأکید بر پیگیری راهنمایی گردشگر و مسافر به سمت سفرهای برنامه ریزی شده گفت: در کمیته فرهنگ سازی ستاد هماهنگی خدمات سفر، برنامه ریزی هایی شده تا مسافران دریابند که اگر در چهارچوب یک تور برنامه ریزی شده سفر نمایند، سفر پربارتر و باکیفیت تری را تجربه خواهند کرد و این کار علاوه بر بالا بردن کیفیت تجربه بازدید گردشگر، هزینه های او را در قالب سفر تور پایین می آورد، در قالب طرح ساب (سفرهای آسان برنامه ریزی شده) سعی ما این است که تعادل و توازنی بین سفر و مسافر شکل بگیرد.

معاون گردشگری همچنین گفت: با وجود همه مسائل مالی، مردم همچنان سفر را در برنامه های زندگی خود دارند، ولی برنامه ای برای این سفرها ندارند. وقتی سفر با برنامه ریزی و هدفمند باشد، سیاست ها می تواند مردم را به سمت کاهش یا افزایش بسته های سفر پیش ببرد. با ایجاد این طرح به دنبال سامان دهی و توزیع سفر هستیم.

او بابیان این که بحث گردشگری در کشور روند پرشتابی را طی می نماید، اعلام کرد: سال 97 را با 52درصد افزایش گردشگران ورودی به خاتمه رساندیم، در سه ماهه نخست سال جاری مشابه سال گذشته روند افزایشی داشتیم، ماندگاری گردشگران هم به حجم قابل قبولی رسیده است. سال جاری سازمان جهانی گردشگری در حوزه بین الملل، عدد خوبی را اعلام نموده است.

ارائه بسته سفر به هر استان

فریدون محمدی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نیز در این نشست با اشاره به طرح باشگاه ساب توضیح داد: در سال های گذشته پروژه های مختلفی در این خصوص تصویب و اجرا شد که نتایجی هم داشته است اما آنچه در طرح ساب مدنظر ماست، این است که بحث سفر در داخل کشور یک بحث فراسازمانی است و همه دستگاه هایی که عضو ستاد هستند اگر بیشتر از سازمان گردشگری در آن نقش نداشته باشند، کمتر از آن نقش ندارند.

او اضافه کرد: 31 استاندار به عنوان روسای ستاد اجرایی استان ها هستند و در سطح استان ها مدیران گردشگری ما، دبیران ستاد هستند. تشکیلات خوبی که می تواند این برنامه را در کشور اجرایی کند. درواقع در این طرح می خواهیم به بسته سفر برسیم نه پول. باید برای هر استان بسته سفر خوبی ارائه گردد که شامل تمام خدماتی است که یک مسافر می تواند در هر استان آن ها را دریافت کند. قرار بر این است که استاندار در هر استان دو بسته سفر را با مدیریت استاندار و همه دستگاه های عضو ستاد اجرایی سفر استان، آماده و برای ما بفرستند.

محمدی همچنین به راه اندازی سامانه جامع خدمات سفر اشاره نمود و گفت: سامانه جامع خدمات سفر از زمان حضور دکتر تیموری در ستاد مطرح شد. سامانه 09629 اطلاعات سفر گردشگری استان ها و جاذبه های آن را دارد و اکنون مأموریت داریم این سامانه را تبدیل به سامانه جامع خدمات سفر کنیم که این سامانه بتواند اطلاعات کاملی از سفر را در اختیار مسافر قرار دهد.

همچنین پیشنهاد تهیه و فراوری کلیپ های کوتاه در مورد فرهنگ سازی سفر توسط دستگاه های فرهنگی با هماهنگی دبیرخانه ستاد در جلسه کمیته فرهنگی ستاد هماهنگی خدمات سفر مورد توجه نهاده شد.

پخش کلیپ های فراوریی دستگاه های عضو ستاد از تمامی رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی، همکاری صدا و سیما برای حضور اعضا و کارشناسان سفر در برنامه ویژه راهی شویم شبکه رادیویی پیغام و آوا نما، فراوری برنامه ویژه در راستای ایجاد فرهنگ سالم سفر و فرهنگ اسلامی و پخش از شبکه های سراسری از سوی صداوسیما، فعال تر کردن کمیته فرهنگی ستادهای اجرایی خدمات سفر استان ها،فراوری برنامه های فرهنگی جهت پخش در شبکه های استانی از سوی ستادهای اجرایی خدمات سفر استان ها و پیگیری پیرامون گنجاندن مطالب مرتبط با فرهنگ سازی سفر در کتب درسی دردوره های مختلف تحصیلی از سوی آموزش و پرورش از دیگر پیشنهادات این کمیته بود.

چهل و یکمین نشست ستاد هماهنگی خدمات سفر از سوی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر صبح روز سه شنبه 22 مردادماه با حضور نمایندگانی از نهادها و سازمان های ذی ربط همچون وزارت صنعت، معدن، تجارت، وزارت آموزش وپرورش، وزارت کشور، سازمان بندرها و دریانوردی، سازمان امداد و نجات هلال احمر، سازمان بندرها و دریانوردی، سازمان هواشناسی کشور، سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس راهور ناجا، سازمان اورژانسی کشور، سازمان محیط زیست، کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران، جامعه هتلداران ایران، سازمان جوانان، سازمان صداوسیما، سازمان مناطق آزاد برگزار گردید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 194

به "سامان دهی و توزیع سفر را با اجرای طرح ساب پیگیری می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامان دهی و توزیع سفر را با اجرای طرح ساب پیگیری می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید