رئیس جمهور افغانستان به فروش زمین های دولتی به سفارتخانه های خارجی متهم شد

به گزارش پسرک کامپیوتری، مجلس سنای افغانستان رئیس جمهور حکومت وحدت ملی را به اقدام غیرقانونی در فروش زمین های دولتی به سفارت خانه های خارجی متهم کرد.

رئیس جمهور افغانستان به فروش زمین های دولتی به سفارتخانه های خارجی متهم شد

به گزارش دفتر منطقه ای پسرک کامپیوتری، مجلس سنای افغانستان بیان کرد: محمد اشرف غنی رئیس جمهور این کشور بصورت غیرقانونی زمین های دولتی را به سفارت خانه های خارجی فروخته است.

همچنین به گفته کمیسیون رسیدگی به شکایات مجلس سنای افغانستان؛ به دستور اشرف غنی بخش هایی از زمین های دولتی نیز بطور غیرقانونی به شرکت های خصوصی بفروش رسیده است.

براساس اظهارات اعضای مجلس سنای افغانستان: فروش زمین های دولتی به سفارت انگلستان، اتحادیه اروپا و بانک توسعه آسیایی شکایت ها بدون هماهنگی و تفاهم با مجلس این کشور اجرا شده و این امر غیرقانونی است و دولت باید براساس صلاحیت ها و اختیارات خود فعالیت کند.

این درحالی است که محمد همایون قیومی سرپرست وزارت مالیات و دارایی افغانستان می گوید که زمین های دولتی به سفارت های خارجی و شرکت های خصوصی توسط وزارت شهرسازی این کشور به اجاره داده شده است.

در واکنش به اظهارات قیومی، وزارت شهرسازی افغانستان گفت: به دستور محمد اشرف غنی رئیس جمهور حکومت وحدت ملی، زمین های دولتی بصورت درازمدت به اجاره سرمایه گذاران بخش خصوصی و سفارت خانه های خارجی درآمده است.

وحید الرحمان رحمانی با اجاره دادن زمین های افغان فیلم و رادیو تلویزیون ملی افغانستان به بانک توسعه آسیایی، اتحادیه اروپا و سفارت انگلستان مبلغ 3.45 میلیارد افغانی به درآمد دولت افزوده می گردد.

اما به گفته مسئولین رادیو تلویزیون ملی افغانستان دولت این کشور 25 هزار متر مربع از زمین های تحت مالکیت این نهاد را به مدت 50 سال فقط در عوض یک پوند به سفارت انگلستان، اتحادیه اروپا و بانک توسعه آسیایی اجاره داده و از سوی دیگر 20 هزار متر مربع دیگر را به سفارت کانادا فروخته است.

زلمی زابلی رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات مجلس سنای افغانستان در گفت وگو با بی.بی.سی در این باره اذعان داشت: در دوره ریاست جمهوری حامد کرزی قسمتی از زمین های رادیو تلویزیون ملی افغانستان در عوض دریافت 11 میلیون دلار به سفارت کانادا فروخته شده و اکنون در تصرف این سفارت خانه می باشد.

وی تأکید کرد: تاکنون معین نیست که 11 میلیون دلاری که در عوض فروش زمین مذکور پرداخت شده توسط چه کسی دریافت و برای چه کاری مصرف شده و حتی وارد خزانه دولت نیز نشده است.

اما محمد همایون قیومی سرپرست وزارت مالیات و دارایی افغانستان متعهد شده تا این مورد را پیگیری کند و هرچه سریع تر گزارش آن را به مجلس سنای این کشور تحویل دهد.

همچنین گزارش ها حاکی از آن است که 120 هزار متر مربع از زمین های سیلوهای دولتی در کابل نیز به یک دانشگاه خصوصی واگذار شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 475

به "رئیس جمهور افغانستان به فروش زمین های دولتی به سفارتخانه های خارجی متهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور افغانستان به فروش زمین های دولتی به سفارتخانه های خارجی متهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید