دریاچه های تایتان با انفجار نیتروژن شکل گرفته است

به گزارش پسرک کامپیوتری، آنالیز های جدیدی که با استفاده از داده های ارائه شده توسط فضاپیمای کاسینی صورت گرفته، نشان می دهد بعضی از دریاچه های کوچک متان در قمر تایتان زحل حاصل انفجار نیتروژن است.

دریاچه های تایتان با انفجار نیتروژن شکل گرفته است

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی پسرک کامپیوتری به نقل از نیواطلس، بر روی سطح قمر تایتان زحل دریاچه های مختلفی وجود دارد که آنالیز های جدید ثابت می نماید علت شکل گیری این دریاچه ها، انفجار نیتروژن است.

پژوهشگران ناسا می گویند انفجار نیتروژن در حال گرم شدن تا بدان حد وسیع و گسترده بوده که می توان آن را عامل شکل گیری دریاچه های متعدد در سطح تایتان دانست. در میان سیاره های مختلف منظومه شمسی ستاره شناسان به مطالعه در خصوص قمر تایتان علاقه زیادی دارند. علت این امر آن است که تایتان تنها سیاره منظومه شمسی به غیر از زمین است که در آن مایعات به شکلی پایدار در سطح سیاره وجود دارند.

دمای تایتان در حدود منفی 179 درجه سانتیگراد است ولی فشار جو این سیاره 1.45 برابر کره زمین است و این سرما امکان مایع ماندن آب را منتفی می نماید. ولی ترکیبی از گازهای اتان و متان باعث می گردد تا دریاچه ها، جریان های هوایی و دریاهایی در سطح سیاره مذکور ایجاد گردد.

نکته جالب دیگر شباهت چرخه متان در تایتان با چرخه گردش آب در کره زمین است که شامل تبخیر، تشکیل ابر و ریزش باران است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 286

به "دریاچه های تایتان با انفجار نیتروژن شکل گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه های تایتان با انفجار نیتروژن شکل گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید