خبرنگاران تابستان کم آب شیراز زیر سایه سنگین کولرهای آبی

به گزارش پسرک کامپیوتری، شیراز - خبرنگاران- تابستان شیراز در سال های گذشته یاد آور کم آبی ، تنش تامین آب ، گرما و تشنگی بوده است ، انگشت اتهام در این ماجرا متوجه کولرهای آبی به عنوان دستگاه های پر مصرف و کم بازده نشانه رفته است ، تابستان که از راه می رسد سایه کولرهای آبی پرمصرف و کم بازده بیشتر بر پشت بام های شیراز سنگینی می نماید.

خبرنگاران تابستان کم آب شیراز زیر سایه سنگین کولرهای آبی

هدر رفت آب در تابستان توسط کولرهای آبی معضلی است که معمولا در تمام شهرها به ویژه کلانشهرها و مناطق گرم در تابستان به فراوانی دیده می گردد، شهروندان در کلان شهر شیراز به دلیل یک عادت و سنت دیرینه و مردم پسند بودن استفاده از کولرهای آبی از دیر باز به استفاده از این کولرها روی آورده اند ، هر چند در سازه های جدید مسکونی استفاده از کولرهای گازی و اسپیلت هم مرسوم شده اما همچنان کولرهای آبی نقش اول را روی پشت بام خانه ها ایفا می کنند.

در حالی که می توان با تغییرات ساده در سبک استفاده از کولرهای آبی بهره وری این دستگاه های خنک کننده کم بازده را افزایش داد کمتر کسی تمایل دارد که این تغییرات را در استفاده از کولرها به کار گیرد ، با نصب سایبان روی کولرهای آبی 10 تا 15 درصد در مصرف آب صرفه جویی می گردد، با این کار ضمن کاهش مصرف انرژی از تابش مستقیم نور خورشید و هدررفت مقدار زیادی آب ناشی از تبخیر جلوگیری می نماید.

استفاده از کولرهایی به رنگ سفید، عایق بندی کانال کولر جهت جلوگیری از هدر روی سرما و اطمینان از سلامت شناور کولر جهت جلوگیری از سرریز آب از مهمترین موارد برای مدیریت مصرف آب است که کارشناسان آن را توصیه نموده اند.

این کارشناسان معتقدند ، استفاده از کلیدهای ترموستات و نصب آنها یکی دیگر از روش های موثر در کاهش مصرف انرژی و آب است و کلیدهای هوشمند توانایی اندازه گیری دمای محیط را دارند، در مواقع ضروری روشن و خاموش شده و از مصرف بی فایده آب و انرژی جلوگیری می نماید.

در حالیکه مشترکان آب در شیراز به دلیل مسائل تامین آب دراین کلان شهر باید به خصوص در روزهای گرم سال مصرف آب را بیشتر مدیریت کنند و دستگاه های اجرایی نیز در نهادینه کردن فرهنگ استفاده صحیح از منابع کوشش کنند اما همچنان شاهدیم که در تابستان ها نیز از ناودان خانه های مردم آب ناشی از عمل نکردن شناور کولرها در کوچه ها سرازیر است .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز با بیان اینکه کولرهای آبی، با مصرف نجومی و هدر رفت آب ، تابستان را تسخیر نموده اند بیان داشت : میزان مصرف زیاد این وسیله سرمایشی دغدغه متولیان تأمین آب شرب شهری است.

بهمن بهروزی یاد آور شد: مصرف نجومی و هدر رفت آب در تابستان توسط کولرهای آبی معضلی است که در کلان شهر شیراز به مانند تمام شهرهای ایران زمین، دغدغه متولیان تأمین آب شرب شهری است آنچه در کولرهای آبی واضح است این است که در طراحی آن به موضوع جلوگیری از هدر رفت آب توجه جدی نشده و هدف فقط خنک کردن بوده است.

بهروزی اضافه کرد: درهرحال کولرهای آبی، شهرها و روستاهای ما را تسخیر نموده اند و طی سال ها مسائل آن همچنان ادامه داشته و ابداعات مختلف به کاررفته مانند سایبان، عایق حرارتی، عظیم کردن مخزن کولر و نصب تایمر نیز نتوانسته تغییر قابل توجهی در این محصول ایجاد کند.

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل آبفا شیراز بابیان اینکه وارد شدن کولرهای آبی به مدار، مصرف آب را به شدت افزایش می دهد گفت: مهم ترین علل افت فشار آب در شیراز مصرف بی رویه تعدادی از مشترکان با آغاز فصل گرما و راه اندازی کولرهای آبی است.

بهروزی اعلام کرد: در شیراز بیش از 745 هزار مشترک وجود دارد و این تعداد به این معناست که با ورود به فصل گرما، بیش از 600 هزار کولرآبی در شیراز روشن می گردد. یک کولرآبی پنج هزار و 500 در شبانه روز بیش از 220 لیتر آب مصرف دارد و در واقع 30 درصد آب تولیدی شهر به مصرف آب کولر اختصاص می یابد.

این مقام مسوول با تأکید بر لزوم بازنگری کیفیت و اصلاح ساختار کولرهای آبی اضافه کرد: نزدیک به نیم قرن است در ساختار صنعت کولرهای آبی هیچ بازنگری برای کاهش مصرف آب صورت نگرفته است.اگر بهبودی در کیفیت کولرآبی صورت گیرد مصرف آب به مراتب کمتر خواهد شد.

کارشناسان و مسئولان شرکت آب و فاضلاب شیراز بارها تأکید نموده اند که با نصب سایبان روی کولرهای آبی 10 تا 15 درصد در مصرف آب صرفه جویی می گردد ، اگر کولرها در زیر سایبان قرار گیرد ضمن کاهش مصرف انرژی و کاهش هدر رفت آب ، بهره وری استفاده از کولر را افزایش می دهد .

هرچند این گونه راهکارها موقتی و گذرا است اما در شرایط پرتنش کنونی حداقل می تواند شهروندان را از تابستان پرتنش عبور دهد.علاوه بر این استفاده از کولرهایی به رنگ سفید که بیشترین بازتابش نور را دارد این رویکرد می تواند تأثیر زیادی در نحوه مدیریت مصرف آب داشته باشد، همچنین اطمینان از سلامت شناور کولر جهت جلوگیری از سرریز آب، عایق بندی کانال کولر جهت جلوگیری از هدرروی سرما، افزایش بهره وری کولر و همچنین عدم استفاده از دور تند کولر همگی مواردی است که متصدیان حوزه مدیریت مصرف بر آن تأکیددارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1032

به "خبرنگاران تابستان کم آب شیراز زیر سایه سنگین کولرهای آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تابستان کم آب شیراز زیر سایه سنگین کولرهای آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید