حفره 220 هزار میلیارد تومانی بودجه چگونه پر شد؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، آنالیز اعداد و ارقام اولیه از لایحه بودجه سال 99 نشان می دهد، حدود 280 هزار میلیارد تومان از منابع بودجه با درامد های نفتی و فروش اوراق جبران تامین خواهد شد.

حفره 220 هزار میلیارد تومانی بودجه چگونه پر شد؟

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، لایحه بودجه سال 99 روز یک شنبه هفته بعد به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد. هنوز اعداد اصلی بودجه سال بعد به صورت مکتوب منتشر نشده اما اعداد اولیه لایحه دولت نشان می دهد کل منابع بودجه سال بعد 480 هزار میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به بودجه 98 با رقم 386 هزار میلیارد تومان رشد 24 درصدی داشته است.

از سوی دیگر هر چند وزیر اقتصاد از پیش بینی درآمد 160 هزار میلیارد تومانی اقتصادیات در سال بعد خبر داده بود، جزییات اولیه نشان می دهد در لایحه بودجه 175 هزار میلیارد تومان درآمد اقتصادیاتی لحاظ شده که نسبت به سال قبل با رقم 142 هزار میلیارد تومان 23 درصد رشد داشته است.

همچنین درآمدهای گمرکی از 33.5 هزار میلیارد تومان به 20 هزار میلیارد تومان کاهش یافته که نسبت به سال قبل 40 درصد کاهش داشته است، به این ترتیب کل درآمدهای اقتصادیاتی(اعم از اقتصادیات و حقوق و عوارض گمرکی) به 195 تا 200 هزار میلیارد تومان بالغ خواهد شد.

تا این مرحله با توجه به اظهارات سخنگوی دولت و لحاظ کردن بودجه 480 هزار میلیارد تومانی به عنوان منابع عمومی دولت و مجموع درآمد اقتصادیاتی 200 هزار میلیارد تومانی باید 280 هزار میلیارد تومان دیگر را از محلهای دیگری مثل واگذاری داراییهای سرمایه ای و واگذاری داراییهای اقتصادی تامین کرد.

در حال حاضر هیچ گونه اطلاعاتی از این دو منبع بودجه منتشر نشده است اما اگر وعده نوبخت، رئیس سازمان برنامه برای اختصاص کل درآمد نفتی به بودجه عمرانی معیار قرار گیرد، کل درآمد نفتی حدود 60 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

لازم به ذکر است، بودجه عمرانی از 33 هزارمیلیارد تومان در سال 98 به 60 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه 99 افزایش یافته است، بر اساس اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه باید تمام درآمدهای نفتی به بودجه عمرانی اختصاص پیدا کند و بودجه جاری سال بعد از محل اقتصادیات و سایر درآمدها تامین خواهد شد.

با این تفاسیر و مجموع اطلاعات کسب شده رقمی نزدیک به 220 هزار میلیارد تومان از نفت و اقتصادیات در نظر گرفته شده است. به این ترتیب پیش بینی می گردد رقمی نزدیک به 260هزار میلیارد تومان باقی ماند که احتمالا از محل فروش اوراق تامین خواهد شد.

نکته جالب توجه اینکه، بر اساس گفته سخنگوی دولت، در بودجه 30 میلیارد دلار برای تامین اقتصادی خارجی برای حوزه دولتی و خصوصی در نظر گرفته شد. هنوز تعیین نیست این 30 میلیارد دلار تنها به سرمایه گذاری خارجی محدود است یا روی فاینانسهای خارجی نیز حساب شده است.

منبع: تسنیم

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 528

به "حفره 220 هزار میلیارد تومانی بودجه چگونه پر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفره 220 هزار میلیارد تومانی بودجه چگونه پر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید