جدال سیاسی شدید در عراق قبل از جلسه مجلس، فراخوان برای تظاهرات میلیونی

به گزارش پسرک کامپیوتری، ایسنا نوشت: اختلافات میان گروه های سیاسی عراق و نخست وزیر مکلف درباره کابینه جدید ادامه دارد. از کف خیابان های عراق نیز همچنان صدای اعتراض بلند است.

جدال سیاسی شدید در عراق قبل از جلسه مجلس، فراخوان برای تظاهرات میلیونی

به گزارش سایت ارم نیوز به نقل از یک منبع سیاسی عراقی مدعی شد: گروه های شیعی برجسته ای به محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف عراق اعلام نموده اند که عدم توافق او با گروه های سیاسی سنی و کرد باعث می شود در جلسه رأی گیری حضور نیابند یا به دولت وی رأی اعتماد ندهند.

به گفته این منبع، گروه های سیاسی اخیرا توافق کردند نگذارند علاوی نظر خود را بر تمامی طرف ها تحمیل کند.

وی اشاره نمود، ادامه اختلافات با گروه های سنی و کرد باعث شده او اکثریت مجلسی را از دست بدهد در حالیکه برای برگزاری جلسه فوق العاده مجلس درخواست داده است.

محمد التمیمی، تحلیلگر سیاسی گفت که گروه های سیاسی که در طول سال های گذشته اختلاف داشتند علیه علاوی متحد شده اند. گروه های سیاسی هستند که خطرناک بودن شرایط را به ویژه با صحبت ها درباره انتخابات زودهنگام درک نموده اند. این گروه ها نمی توانند حامیان خود را حفظ نمایند برای همین نمی خواهند پست های اجرایی را در دولت جدید رها نمایند.

وی گفت: ادامه این اختلافات میان دو طرف باعث می شود علاوی نتواند رأی اعتماد مجلس را به دست آورد برای همین محتمل است طی ساعات آینده به نفع بعضی طرف های تأثیرگذار در مجلس صحبت کند.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق تهدید نموده در صورتی که جلسه مجلس برای تصویب دولت علاوی برگزار نشود تظاهرات میلیونی برگزار خواهد شد.

خشم نمودها و اهل سنت نسبت به بی توجهی علاوی به نظرات و نامزدهایشان برای تشکیل دولت آینده در میان تهدیدات به تحریم نهایی دولت او افزایش یافته است.

از طرفی، تعدادی از معترضان به تحصن های خود در میادین ادامه داده و همچنان مخالف مشخص محمد توفیق علاوی برای پست نخست وزیری هستند.

تظاهرنمایندگان خواهان تظاهرات میلیونی در روز سه شنبه جاری شده و شعار انقلا بار دیگر بازمی شود را سر داده اند.

همچنین درگیری هایی بین تظاهرنمایندگان و نیروهای ضد شورش در میدان الخلانی که طی روزهای گذشته نیز شاهد اعتراض و زد و خورد بود، درگرفت، در حالیکه فرماندهی عملیات بغداد روز شنبه بیان کرد، تعدادی از نیروهای امنیتی با تفنگ شکاری زخمی شده اند.

فرماندهی عملیات بغداد کسانی که آنها را گروه های خشونت طلب در داخل تظاهرات خواند، گفت، نیروهای امنیتی همچنان با تفنگ های شکاری هدف گرفته می شوند که منجر به زخمی شدن تعدادی از نیروهای امنیتی حفظ قانون مامور حفاظت از تظاهرنمایندگان شده است.

براساس بیانیه فرماندهی عملیات بغداد، نیروهای امنیتی تا حد بالا خویشتن داری نشان می دهند و از تظاهرنمایندگان عاجزانه درخواست دارند با نیروهای امنیتی برای ممانعت از تجاوزات و بازداشت نفوذی ها و ارجاع آنها به دستگاه قضا همکاری نمایند.

همچنین در شهر الحله در استان بابل تظاهرات دانشجویی در حمایت از مطالبات تظاهرنمایندگان در راس آن تشکیل دولت مستقل جدای از احزاب برگزار گردید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 751

به "جدال سیاسی شدید در عراق قبل از جلسه مجلس، فراخوان برای تظاهرات میلیونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال سیاسی شدید در عراق قبل از جلسه مجلس، فراخوان برای تظاهرات میلیونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید