تشکیل شورا؛ پیشنهاد احزاب افغانستان برای مدیریت مذاکره با طالبان

به گزارش پسرک کامپیوتری، هفت حزب بزرگ سیاسی افغانستان برای پیشبرد و مدیریت گفت وگوهای صلح با طالبان خواهان تشکیل شورایی متشکل از رئیس جمهور این کشور و رهبران سیاسی شدند.

تشکیل شورا؛ پیشنهاد احزاب افغانستان برای مدیریت مذاکره با طالبان

به گزارش دفتر منطقه ای پسرک کامپیوتری، همایون جریر عضو شورای حزب اسلامی افغانستان گفت که هفت حزب بزرگ سیاسی این کشور برای مدیریت بهتر روند صلح و گفت وگوهای بین الافغانی خواهان ایجاد یک شورا هستند.

وی اضافه کرد: پیشنهاد حزب اسلامی و همه احزاب این است که چون صلح مسئله ای ملی است جریان مذاکرات صلح با طالبان باید توسط یک شورای مقتدر مدیریت گردد که متشکل از رئیس جمهور و رهبران بزرگ سیاسی کشور باشد .

در این حال عزیز آریانفر عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان با اتهام زنی به دولت برای ایجاد مانع بر راستا صلح از کوشش بعضی چهره های سیاسی برای ایجاد اجماع جهت تصمیم گیری درباره روند صلح اطلاع داد.

بشیر احمد ته ینج عضو شورای رهبری جنبش ملی اسلامی افغانستان نیز گفت که دولت کوشش دارد تا کسانی را در هیئت 15 نفره مذاکره با طالبان قرار دهد که تحت تاثیر غنی باشند.

وی اضافه کرد: درباره هیئت بین الافغانی ترجیح می دهیم که یک اجماع از رهبران سیاسی و رهبران تاثیرگذار در کنار دولت افغانستان در این مذاکرات نقش داشته باشد اما احزاب و شخصیت های سیاسی نباید به حاشیه رانده شوند .

به گزارش طلوع نیوز، اسدالله سعادتی عضو شورای رهبری حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز در این باره گفت: شخصیت های برجسته سیاسی باید در این هیئت حضور داشته باشند. اگر هر دو حزب وحدت در بخش هزاره ها ، حزب جمعیت اسلامی، حزب اسلامی، حزب جنبش ملی و شماری از دیگر اجزاب در این هیئت حضور نداشته باشند این ترکیب ناقص خواهد بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 225

به "تشکیل شورا؛ پیشنهاد احزاب افغانستان برای مدیریت مذاکره با طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل شورا؛ پیشنهاد احزاب افغانستان برای مدیریت مذاکره با طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید