تزریق منابع اقتصادی از صندوق توسعه ملی به بخش فراوری

به گزارش پسرک کامپیوتری، دژپسند گفت: سال گذشته منابعی از صندوق توسعه ملی به بخش های تولیدی تزریق شده که سال جاری به نتیجه خواهد رسید.

تزریق منابع اقتصادی از صندوق توسعه ملی به بخش فراوری

به گزارش ، به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، فرهاد دژپسند وزیر امور مالی و دارایی درباره برآورد های رشد مالی، اظهار کرد: سال گذشته رشد مالی با نفت و بدون نفت، قابل قبول نبود. نهاد های تخصصی و بین المللی برای سال جاری نیز برآورد هایی انجام داده اند که بر اساس آن ممکن است رشد مالی مورد انتظار ما تحقق پیدا نکند.

وزیر امور مالی و دارایی اضافه نمود: با این وجود می دانیم که این نهاد ها بر اساس اطلاعات گذشته برآورد می نمایند؛ یعنی آخرین اطلاعات آن ها مربوط به خاتمه سال 97 است و بر اساس آن رشد مالی سال جاری را برآورد نموده اند، بنابراین باید تغییرات رخ داده در این مدت را نیز در نظر گرفت؛ به عنوان مثال تا خاتمه سال گذشته، چند سال متوالی خشکسالی داشتیم و برآورد ها بر همان منوال انجام می گردد.

وی ادامه داد: در سال جدید با چند تغییر مهم روبرو بوده ایم و چند اقدام در دستور کار قرار گرفته که می تواند فراتر از برآورد های موجود، به تقویت رشد مالی منجر گردد.

تحولات پایه ای در فناوری بیمه ای لازمه دستیابی به بیمه هوشمنددژپسند به موارد تاثیرگذار بر رشد مالی که از سال گذشته شروع شده است، اشاره نمود و گفت: سال گذشته منابعی از صندوق توسعه ملی به بخش های فراوریی تزریق شده که سال جاری به نتیجه خواهد رسید، همچنین تسهیلات اعطایی بانک ها 26 درصد رشد داشته که سال جاری به ثمر خواهد نشست، از طرفی سال جاری پدیده ترسالی را داشتیم که در رشد فراوری محصولات کشاورزی اثرگذار خواهد بود، از سوی دیگر بر اساس اطلاعات موجود، صادرات غیرنفتی ایران از نظر وزنی 29 درصد رشد داشته است که نشان دهنده افزایش میزان فراوری است.

وی مطرح کرد: در سال جدید شاخص های بورس روند خوبی را نشان می دهد، از سوی دیگر صدور پروانه های بهره برداری واحد های صنعتی بالغ بر 25 درصد رشد داشته است؛ این موارد نشان می دهد که علائم و نشانه ها مثبت است و امیدواریم این روند به گونه ای مدیریت گردد که در رشد مالی به خصوص رشد مالی بدون نفت شرایط خوبی را تجربه کنیم.

وزیر امور مالی و دارایی درباره روند پیشرفت حذف مقررات زائد از راستا کسب وکار نیز گفت: از دستگاه ها و بخش خصوصی درخواست نموده ایم که نظرات خود را در زمینه مقررات دست و پاگیر ارائه نمایند. کمیسیون کارشناسی مقررات زدایی در وزارت اقتصاد هفته ای 2 تا 3 جلسه چند ساعته دارد که در آن جلسات مقررات مورد آنالیز قرار می گیرد و بعد از مرتب سازی به هیئت مقررات زدایی می آید.

وی خاطر نشان کرد: این موارد بسته به نوع آن، اگر احتیاج به اصلاح مصوبه دولت داشته باشد برای هیئت دولت ارسال می گردد تا اصلاح صورت گیرد و اگر احتیاج به اصلاح قانون داشته باشد، لایحه آن تنظیم می گردد تا روند قانونی خود را طی کند؛ بنابراین با جدیت تمام در این زمینه پیش می رویم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 300

به "تزریق منابع اقتصادی از صندوق توسعه ملی به بخش فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق منابع اقتصادی از صندوق توسعه ملی به بخش فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید