ترکیه به اظهارات نماینده ویژه آمریکا در سوریه واکنش نشان داد

به گزارش پسرک کامپیوتری، ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به سخنان جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه خاطرنشان کرد که اقدامات اجرا شده در راستای تلاش های برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه رضایت بخش نیست.

ترکیه به اظهارات نماینده ویژه آمریکا در سوریه واکنش نشان داد

به گزارش رسانه های ترکیه در روز شنبه، مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه این مطلب را در جمع پسرک کامپیوتری ترک در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، عنوان کرد.

وی در پاسخ به اظهارات جیمز جفری کننده ویژه آمریکا در سوریه اظهار داشت: به آمریکا به وضوح اظهار داشتیم که مسافتی که تاکنون در چارچوب تلاش های برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه طی کرده ایم، برای ما رضایت بخش نیست.

چاووش اوغلو درباره اظهارات جیمز جفری، کننده ویژه آمریکا در امور سوریه مبنی بر اینکه مقامات واشنگتن و آنکارا در مورد عمق منطقه امن به توافق نریسده اند، گفت: اظهارات وی درباره عدم مصاحبه در مورد عمق منطقه امن درست نیست. شاید هم به این معنی است که به حرف های ما خوب گوش نداده است. تلاش می کنند طرح خود را پررنگ تر کنند.

چاووش اوغلو همچنین افزود: ترامپ گفته بود که عمق این منطقه 20 مایل باشد. ما هم در مذاکرات با مقامات آمریکایی عمق این منطقه را 20 مایل یعنی به طور میانگین 30 کیلومتر تعیین کرده ایم.

جیمز جفری، کننده ویژه آمریکا در امور سوریه در یک نشست خبری در نیویورک درباره طرح منطقه امن ترکیه در شمال شرق سوریه گفت: در این زمینه مدتی است که با ترکیه همکاری داریم. همانطور که می دانید در سال 2014 نیروهای ائتلاف برای مبارزه با داعش با نیروهای پ.ی.د/ی.پ.گ که شاخه ای از پ.ک.ک هستند همکاری کردند. سپس جنگجویان عرب نیروهای دموکراتیک سوریه نیز پیوستند. در بهار 2018 سعی کردیم تا با ترکیه در زمینه منبج توافق کنیم چون ترکیه از سال 1984 با پ.ک.ک درگیر بوده و در این راستا هزاران نفر جان باخته اند. ترکیه در زمینه شاخه های وابسته به پ.ک.ک نگران است.

او افزود: در شمال سوریه با مردم صحبت کردیم و بسیاری از آنها متوجه نگرانی های ترکیه هستند. ترکیه گزینه نظامی دارد و از آن در عفرین، جرابلس و الباب علیه پ.ک.ک و داعش استفاده کرده است.

جفری تاکید کرد: برای برقراری امنیت در شمال شرق سوریه باید با داعش مبارزه کنیم و در این راستا باید برای ایجاد منطقه امن پیشنهادهای ترکیه و نیروهای محلی را مورد ارزیابی قرار دهیم. همچنین باید مسئله عقب نشینی و محل استقرار سلاح های سنگین ی.پ.گ مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: عملیات گشت زنی مشترک زمینی ترکیه و آمریکا آغاز شده و تاکنون 4 عملیات گشت زنی هوایی نیز اجرا شده است. این اقدامات ادامه داشته و افزایش خواهد یافت. خواسته ترکیه تسریع این روند است زیرا منافع امنیتی آنها در میان است اما به نظر من همه کارشان را خوب انجام می دهند.

او درباره اظهارات اردوغان مبنی بر آنکه اگر ظرف مدت دو هفته منطقه امن به نتیجه نرسد، برنامه خود را اجرا می کنیم، گفت: ما با ترک ها توافق نظامی داریم که جنبه های سیاسی نیز دارد. آماده مذاکره بیشتر درباره بازگشت پناهجویان هستیم، ما این توافق نامه نظامی را صادقانه و سریعتر اجرا می کنیم. همه می خواهند طرف مقابل سریعتر و بهتر حرکت کند.

جفری افزود: این در روابط دیپلماتیک غیر عادی نیست، اما به طور کلی راضی هستیم. نگرانی های ترکیه را درک می کنیم و تا جایی که امکان دارد، جوابگوی آنها هستیم. به وضوح می گویم عملیات یک طرفه در تمامی زمینه ها در ترکیه، موجب بهبود وضعیت امنیت دیگری نخواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که منطقه امن شامل چه مناطقی می شود، گفت: در حال کار کردن روی جزئیات هستیم اما درباره اصول نظامی به توافق رسیده ایم. نمی توانم در مورد جزئیات منطقه امن صحبت کنم زیرا فعلاً فقط درباره یک سوم منطقه در شمال شرقی مذاکره کرده ایم. هر منطقه شرایط ویژه خود را دارد که حضور نظامیان کشور سوم یا سایر نیروهای دیگر نیز باید در نظر گرفته شود.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 348

به "ترکیه به اظهارات نماینده ویژه آمریکا در سوریه واکنش نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه به اظهارات نماینده ویژه آمریکا در سوریه واکنش نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید