تحولات دیروز بورس تهران زیر ذره بین

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرنگاران : بورس تهران روز گذشته معاملات پرنوسانی را تجربه کرد. به این ترتیب شاخص کل سهام که در همان دقایق ابتدایی معاملات، با تشدید فشار عرضه رو به کاهش گذاشته و بیش از 2900 واحد افت نموده بود، در ادامه صعودی شد و حدود 4هزار واحد از کف روزانه خود فاصله گرفت. به این ترتیب در مجموع معاملات این روز بورس تهران، شاخص کل به رشد 732 واحدی بسنده کرد.

تحولات دیروز بورس تهران زیر ذره بین

به گزارش پسرک کامپیوتریعرض اندام نقدینگی در بازار روز یکشنبه تغییر جهت سریع دماسنج سهام را رقم زد. با این حال داغ بودن بهانه هایی همچون تجدید ارزیابی سبب شد تا شاخص کل هم وزن رشد به مراتب بیشتری را تجربه کند. در این میان رشد قیمت سهام با پشتوانه پول های تازه سبب شده تا شعاع پیش بینی بورس از چند ماه به یک یا چند روز یا بعضا چند ساعت محدود شود.

بازگشت تمام قد حقیقی ها

پس از تشدید ریسک های غیراقتصادی در هفته منتهی به 18 دی ماه و اصلاح حدود 8 درصدی نماگر اصلی سهام و خروج بیش از 3700 میلیارد تومان نقدینگی از سوی معامله گران خرد بازار در چهار روز معاملاتی، با کاهش ریسک های موجود این بار شاهد بازگشت پرقدرت شاخص سهام بودیم. به طوری که نه تنها در همان روزهای ابتدایی، اصلاح پیشین این نماگر جبران شد، بلکه فرایند صعودی بازار ادامه یافت و در نتیجه هفت رشد متوالی این نماگر، افزون بر 16 درصد بر ارتفاع شاخص کل بورس تهران افزوده شده است. در عین حال تمام نقدینگی خارج شده از جریان بازار نیز بار دیگر جذب سهام شد. ادامه راستا بازار نیز تنها به نقدینگی موجود وابسته است. پول های داغی که ممکن است با مشاهده کوچک ترین سیگنال های نزولی، به یک باره راستا خروج از سهام را در پیش گرفته و تبخیر شوند.

غول غیرقابل پیش بینی نقدینگی

همان طور که اشاره شد روز گذشته فشار عرضه نتوانست در برابر تداوم ورود پول های تازه به گردونه معاملات سهام تاب بیاورد و شاخص سهام بار دیگر قدم به راستا صعودی گذاشت. هر چند رشد این نماگر طی معاملات روز یکشنبه به 2/ 0 درصد محدود شد اما ارزش معاملات خرد سهام همچنان در سطوح بالاتر از 3هزار میلیارد تومانی نهاده شد. به این ترتیب میانگین روزانه ارزش دادوستدها که از ابتدای امسال تا خاتمه آذرماه، حدود 1300 میلیارد تومان بود، طی معاملات دی ماه با رشد 107 درصدی از 2600 میلیارد تومان نیز فراتر رفته است که بخش عمده آن به معاملات روزهای اخیر سهام بورسی بازمی شود. شرایطی که نشان می دهد نقدینگی خیال عقب نشینی ندارد. روز گذشته علاوه بر ارزش بالای دادوستدها، یک چهارم نمادهای فعال بورسی نیز با مازاد تقاضا روبه رو بودند و صف خرید افزون بر 350 میلیارد تومانی را منتظر گذاشتند. در معاملات فرابورس ایران (بازار اول، دوم و پایه) نیز با وجود دادوستد حدود 1450 میلیارد تومانی، رقم مازاد تقاضا به حدود 330 میلیارد تومان رسید. یکی از موضوعاتی که سبب افزایش جریان پول های ورودی به معاملات سهام شده است، قیاسی است که سرمایه گذاران میان بازارهای مختلف مورد هدف سرمایه انجام می دهند. قیاسی که برنده بلامنازع آن بازار سهام با رشد حدود 130 درصدی از ابتدای سال 98 تا به امروز است. هر چند ورود پول های تازه می تواند رونق این بازار را به دنبال داشته باشد اما در عمق کم بازار سهام نه تنها امیدی به ایجاد رونق به این واسطه نیست بلکه خطری از این جانب نیز احساس می شود. واقعیت این است که به صورت معین این نقدینگی از سوی معامله گران خرد و عموم جامعه به هوای کسب سودهای چند صد درصدی به بورس هجوم آورده است. همین سلیقه و تصور اشتباه از سرمایه گذاری در سهام است که نگرانی از رویه آینده بورس و قیمت سهام را به دنبال دارد. در این شرایط ورود پرشتاب نقدینگی خود عاملی برای رشد قیمتی سهام بدون توجه به میزان ارزندگی آنها است. به این ترتیب سرمایه گذاران تازه واردی که از ریسک های پنهان معاملات خود در بعضی شرکت ها بی خبرند، با خروج نقدینگی به یک باره غافلگیر شده و تنها پشتوانه موجود برای رشد این دسته از سهام از میان خواهد رفت. باید توجه داشت اگر قرار بر اصلاح قیمت سهام باشد که بسیاری از تحلیلگران آن را لازم عنوان می نمایند، نمادهایی که بی دلیل و بدون پشتوانه در راستا صعودی نهاده شده اند، هدف قرار خواهند گرفت.

فرصت سوزی مقام ناظر

گفته شد که این روزها بورس تهران با ورود خیل عظیمی از نقدینگی روبه رو است. پول های تازه ای که بر تمامی متغیرهای اثرگذار چیره شده و رشد قیمت سهام را بدون سقف معینی رقم زده است. در این شرایط اما شاهد تداوم بی عملی سیاست گذار در استفاده از این فرصت طلایی هستیم. یکی از موضوع هایی که درحال حاضر می تواند مورد توجه مقام ناظر قرار گیرد، افزایش عمق بازار سهام با افزایش میزان شناوری سهام و عرضه های اولیه بزرگ و جذاب است. علاوه بر اینها به نظر می رسد بهترین زمان برای معین تکلیف سهام عدالت است اما هیچ یک موردتوجه سیاست گذار قرار نگرفته و به نظر می رسد برنامه ای نیز برای آن وجود ندارد. در عین حال راه اندازی ابزارهای جدید معاملاتی همچون ابزار مشتقه و دوطرفه کردن بازار از دیگر مواردی است که مغفول واقع شده است. فعال شدن مکانیزم فروش تعهدی و دوطرفه کردن بازار از سوی مقام ناظر به ویژه در دوره های صعودی بازار سهام می تواند با تقویت فضای تحلیلی علاوه بر کنترل هیجان، امکان رونق پایدار بازار را فراهم آورد. حذف محدودیت دامنه نوسان نیز از دیگر لازمه های این روزهای بورس تهران است.

همگام با بازیگران بورسی

در روزی که شاخص سهام صعود 2/ 0 درصدی را تجربه کرد، بازیگران حقیقی برای هفتمین روز متوالی در نقش خریدار ظاهر شدند. در این راستا روز یکشنبه بیش از 410 میلیون و 300 هزار سهم به ارزش 223 میلیارد و 200 میلیون تومان به پرتفوی حقیقی ها افزوده شد. در میان 38 صنعت فعال بورسی نیز دیروز بیشترین خالص خرید بازیگران حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی رقم خورد. به این ترتیب دیروز 42 میلیارد و 100 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران خرد در این گروه افزوده شد. پس از آن نیز گروه حمل ونقل با موضوع حکشتی شاهد خالص تغییر مالکیت 38 میلیارد و 100 میلیون تومانی در راستا حقوقی به حقیقی بودند.

در میان شرکت های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی جم در اولویت خرید معامله گران خرد نهاده شد. از این رو دیروز 24 میلیون و 330 هزار سهم جم به ارزش 36 میلیارد و 360 میلیون تومان در سمت حقوقی به حقیقی جابه جا شد. در حکشتی نیز حقیقی ها خالص خریدی به میزان 36 میلیارد و 150 میلیون تومان را رقم زدند. سهام گروه توسعه صنایع بهشهر نیز دیروز مورد توجه بازیگران خرد بازار نهاده شد. در این نماد معاملاتی روز گذشته بیش از 4/ 4 میلیون سهم به ارزش 26 میلیارد و 600 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران خرد افزوده شد. در آن سوی بازار اما این نمادهای زیرمجموعه گروه سرمایه گذاری بورس تهران بودند که مورد توجه معامله گران عمده نهاده شدند. این گروه دیروز شاهد جابه جایی حدود 9 میلیارد تومان نقدینگی در راستا حقیقی به حقوقی بود. همچنین دیروز درگروه بیمه و صندوق بازنشستگی، 5 میلیارد و 660 میلیون تومان به پرتفوی حقوقی ها افزوده شد. در میان شرکت ها نیز سهام شرکت سرمایه گذاری بهمن شاهد خالص تغییر مالکیت 20 میلیارد و 400 میلیون تومان به سمت پرتفوی حقوقی ها بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 653

به "تحولات دیروز بورس تهران زیر ذره بین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحولات دیروز بورس تهران زیر ذره بین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید