آنالیز مسیر استقلال و پرسپولیس تا ناکجاآباد، تشنگان شهرت در صف!

به گزارش پسرک کامپیوتری، درخواست سازمان خصوصی سازی از وزارت ورزش برای ارسال پرونده ها و صورتحساب های مالی پرسپولیس و استقلال به این سازمان، اولین گامی بود که بعد از تصویب واگذاری دو باشگاه توسط هیات وزیران و در راستای شروع روند آن انجام شد.

آنالیز مسیر استقلال و پرسپولیس تا ناکجاآباد، تشنگان شهرت در صف!

این درخواست هفته گذشته از طرف سازمان خصوصی سازی به وزارت ورزش اعلام شد و البته هنوز هم به نتیجه نرسیده است با این حال طی این مدت پیشنهادهایی مبنی بر خرید دو باشگاه پرسپولیس و استقلال از طرف برخی افراد حقیقی و حقوقی مطرح شده که به نظر می رسد هیچ یک وجهه قانونی ندارد چرا که اصلا هنوز قیمت گذاری سهام دو باشگاه انجام نشده تا بر اساس آن پیشنهادهای مطرح شده برای واگذاری آنها، آنالیز گردد.

روند قانونی برای واگذاری پرسپولیس و استقلال و حضور وزیر ورزش بدون حق رای قیمت گذاری سهام که بعد از آنالیز و ارزیابی پرونده های مالی سرخابی ها انجام می گردد، دومین گامی است که در راستای واگذاری آنها باید انجام گردد. بر اساس روند قانونی برای خصوصی سازی باید طی گردد، بعد از آنالیز های و قیمت گذاری سهام، با تشکیل هیات واگذاری باید قیمت پیشنهادی در حضور اعضای این هیات آنالیز گردد. در واقع قیمت گذاری پرسپولیس و استقلال در این مرحله قطعی و نهایی خواهد شد.

اما هیات واگذاری متشکل از چه افرادی است و آیا همه اعضای آن در تصویب و نهایی کردن قیمت سهام پرسپولیس و استقلال حق رای دارند؟؛ طبق آنچه قانون تعیین نموده، برای پاسخ به این پرسش باید به حضور افراد زیادی از نهادهای مختلف اشاره نمود که نماینده وزارت ورزش تنها یکی از آنها است که حق رای هم ندارد!

هیات واگذاری به ریاست وزیر امور اقتصاد و دارایی و با حضور وزیر دادگستری همراه با روسای اتاق بازرگانی و اتاق تعاون به عنوان اعضای اصلی تشکیل می گردد. این افراد در آنالیز و تصویب نهایی قیمت گذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال حق رای دارند. دیگر اعضای هیات واگذاری که متشکل از دو نماینده مجلس به عنوان ناظر بر امور و وزیر ذی ربط یعنی وزیر ورزش هستند، در این زمینه هیچ گونه حق رایی ندارند و فقط حضورشان برای تکمیل ترکیب هیات واگذاری لحاظ می گردد.

با این شرایط، قیمت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال نهایی می گردد. پس از آن آگهی مزایده دو باشگاه در روزنامه منتشر می گردد. معمولا برای این کار انتشار آگهی در دو روزنامه کافی است اما به گفته یک مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی، به خاطر اهمیت و صندلی ویژه پرسپولیس و استقلال در کشور، آگهی مزایده آنها در بیش از دو روزنامه سراسری منتشر خواهد شد.

بعد از آن است که افراد و نهادهای مختلف به لحاظ قانونی می توانند برای طرح پیشنهاد در اختیار دریافت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال اقدام نمایند تا پیشنهادهای آنها در پروسه قانونی آنالیز و ارزیابی گردد. بنابراین پیشنهادهایی که تا به امروز برای خرید سرخابی ها از طرف افراد و نهادهای مختلف مطرح شده، در حد حرف و نمایش به حساب می آید و هیچ سندیت قانونی ندارد.

پیشنهادهای غیرقانونی برای خرید سهام سرخابی ها به گزارش پسرک کامپیوتری، طی روزهای گذشته که موضوع واگذاری پرسپولیس و استقلال برای چندمین بار طی سال های گذشته مطرح شده است، افراد زیادی نسبت خرید این دو باشگاه ابراز علاقه نموده اند؛ اتاق تعاون ایران اولین نهادی بود که برای حضور جدی در واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آنهم با طرح پیشنهاد تشکیل شرکت های تعاونی به نام سهام عام پرسپولیس ایرانیان و سهام عام استقلال ایرانیان اعلام آمادگی کرد.

شرکت پیشکسوتان پرسپولیس هم دیگر متقاضی خرید این باشگاه است و حتی اینگونه عنوان شده که علی پروین به عنوان رئیس هیات مدیره پیشنهاد خرید پرسپولیس را به مجلس شورای اسلامی هم ارائه نموده است.

علاوه بر این اما افرادی حقیقی هم برای ورود به بحث واگذاری پرسپولیس و استقلال پیشقدم شده اند. از جمله این افراد تاجر استقلالی است که ظاهرا در عرصه خوانندگی هم فعالیت هایی داشته و در حال حاضر هم مدیریت یک شرکت فراوری موسیقی را عهده دار است. فردی که چندماه پیش هم برای تامین هزینه های لازم برای تمدید قرارداد تیام و جباروف مدعی شد و حتی اینگونه ادعا نموده که سند یاری به استقلال را هم دارد. وی در تازه ترین ادعای مجازی خود، خرید باشگاه استقلال را در پروسه جدید خصوصی سازی آن مطرح نموده است.

البته امیر احتشام زاده کاپیتان پیشین تیم ملی تنیس روی میز هم برای خرید سهام باشگاه پرسپولیس اعلام آمادگی نموده است. وی مدعی شده که در کنار برخی از دوستانش که توانایی مالی برای در اختیاردریافت سهام پرسپولیس را دارند، برای این کار اقدام نموده است.

این پیشنهادها از طرف این افراد حقیقی و حقوقی در حالی مطرح شده که هنوز قیمت گذاری پرسپولیس و استقلال مراحل قانونی خود را برای تصویب نهایی طی ننموده و بر همین اساس پیشنهادهای فوق هم قانونی نبوده و ملاک عمل به حساب نمی آید.

اسفندماه مزایده سرخابی ها برگزار می گردد؟ به گزارش پسرک کامپیوتری، اینکه قیمت پایه و شرایط واگذاری پرسپولیس و استقلال برای تصویب در هیات واگذاری چه زمانی انجام گردد و بعد از آن آگهی لازم در روزنامه چه تاریخی درج گردد، به زمان در اختیار گذاشتن پرونده های مالی دو باشگاه توسط وزارت ورزش به سازمان خصوصی سازی بستگی دارد. این سازمان مدعی است در صورت تحویل به موقع این مدارک به گونه ای کارها پیش می رود که تاریخ مزایده تا خاتمه اسفندماه تعیین و انجام گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 52

به "آنالیز مسیر استقلال و پرسپولیس تا ناکجاآباد، تشنگان شهرت در صف!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز مسیر استقلال و پرسپولیس تا ناکجاآباد، تشنگان شهرت در صف!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید