با قبض برق خداحافظی کنید، چگونه باید قبض کاغذی را حذف کرد؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، دولت قصد دارد با حرکت مهره قبوض کاغذی به سمت الکترونیکی کردن، قدم بزرگی در صرفه جویی در هزینه ها بردارد.

با قبض برق خداحافظی کنید، چگونه باید قبض کاغذی را حذف کرد؟

به گزارش ،هوشمندسازی استفاده از ابزار های فناوری اطلاعات برای تسهیل فعالیت هایی است که پیش از این، به صورت سنتی و معمول انجام می شدند. با اجرای طرح هوشمندسازی، می توان کشور را ارزان اداره کرد تا کار های مردم با سرعت و سهولت بیش تری انجام شود. از مزایای هوشمند سازی می توان به صرفه جویی در هزینه ها، کاهش رفت وآمد، و حتی حفظ محیط زیست به اشاره کرد.

صرفه جویی 1440 میلیارد تومانی با حذف قبوض کاغذی

در این راستا، اواخر پاییز سال گذشته بود که محمدجواد آذری جهرمی- وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات- از صرفه جویی 1440 میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن خبر داد و گفت: با این صرفه جویی می توان کار های بزرگی به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را باید نسبت به هدر رفت این منابع حساس کرد.

آمار ها حاکی از آن است که 35 میلیون کنتور برق، حدوداً همین تعداد کنتور آب و 20 کنتور گاز وجود دارد و برآورد ها نشان می دهد 1،440 میلیارد تومان برای قبوض خدماتی هزینه می شود. در حالی که به گفته آذری جهرمی ظرفیت کامل دولت الکترونیکی فراهم است که تمام این قبوض را به صورت الکترونیکی صادر کند.

اخذ اطلاعات مشترکان برق تهران تا سه ماه آینده

در این راستا، حسین صبوری - مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ- در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه حذف قبوض کاغذی در راستای سیاست های دولت الکترونیک بوده و جزو برنامه های وزارت نیرو است، اظهار کرد: وزارت نیرو با توجه با برنامه ریزی هایی که اجرا شده درحال تدوین شرایط و ضوابط اجرایی است. البته هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده، اما قرار است ظرف دو تا سه ماه آینده اطلاعات مشترکین که شامل شماره تلفن همراه و شناسه قبض آن ها است را اخذ کنیم.

وی اضافه کرد: بعد از اینکه مصوبه ابلاغ شد بر اساس چارچوب آن و به مرور زمان قبض کاغذی حذف خواهد شد و اطلاعات قبض به صورت پیامک و سایر درگاه ها مانند همراه برق و… به اطلاع مشترک رسیده و مشترک می تواند قبض خود را پرداخت کند. این فرآیند جزو دستور کار جدی شرکت توزیع تهران بزرگ هم است و درحال برنامه ریزی، تهیه زیرساخت ها و اخذ شماره تلفن همراه مشترکان هستیم.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در ادامه از ارسال پیامک اطلاعات قبض به یک میلیون مشترک در شهر تهران خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضر برای حدود یک میلیون مشترک که شماره همراه آن ها موجود است به صورت موازی هم قبض کاغذی و هم قبض به صورت پیامک ارسال می شود.

چگونه باید قبض کاغذی را حذف کرد؟

صبوری در مورد مراحلی که مشترکان باید طی کنند تا اطلاعات قبض برق به صورت پیامک برای آن ها ارسال شود، توضیح داد: مشترک باید شماره شناسه خود را به همراه ستاره یک (1*) به شماره 10001521 پیامک کند. چنانچه فردی هم مالک خانه نیست و مستأجر است، بعد از آنکه از محل مورد نظر نقل مکان کرد باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود. سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند.

به گفته وی اگر مشترکی چند قبض برق دارد می تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با بیان اینکه طبق برنامه ریزی اجرا شده تا پایان تابستان سال جاری باید اطلاعات همه مشترکان شهر تهران اخذ شود، اظهار کرد: در شهر تهران 4.5 میلیون مشترک وجود دارد. یعنی باید شماره همراه 4.5 میلیون اخذ، شماره های قبلی اصلاح و بازنگری شود. سایر زیرساخت ها و برنامه ها نیز در حال اجرا است و تهیه است و به محض اینکه انجام شد، این تصمیم به صورت فازبندی شده انجام خواهد شد.

صبوری تاکید کرد حذف قبوض کاغذی برای مشترکان برق سراسر کشور صورت خواهد گرفت.

منبع:ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 145

به "با قبض برق خداحافظی کنید، چگونه باید قبض کاغذی را حذف کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با قبض برق خداحافظی کنید، چگونه باید قبض کاغذی را حذف کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید