افراد بدبین در برابر کرونا آسیب پذیرترند، توصیه های روانپزشکی

به گزارش پسرک کامپیوتری، عضو کمیته مشورتی علمی کشوری کووید 19، گفت: افراد بدبین آسیب پذیری بیشتری در برابر بیماری های روان تنی و ابتلا به بیماری های ویروسی دارند.

افراد بدبین در برابر کرونا آسیب پذیرترند، توصیه های روانپزشکی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، احمدعلی نوربالا، با بیان اینکه ویروس کرونا ناشناختگی های بسکمک دارد، گفت: اطلاعات کم در مورد این بیماری، به صورت طبیعی، موجی از تشویش و نگرانی، ناراحتی و ناامنی را در همه دنیا و از جمله کشور ما به وجود آورده و این اضطراب فراگیر می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و باعث آسیب پذیری در برابر این ویروس و سایر بیماری های روان تنی شود.

وی اضافه نمود: در افراد آسیب پذیر احتمال بروز بیماری آسم، بیماری های گوارشی، قلبی و ریوی و نیز بیماری های روانی مانند وسواس، فوبیا، اضطراب، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه و...، افزایش می یابد. همچنین افرادی که دچار بیماری روانی هستند ممکن است بیماری آنها تحت تأثیر این شرایط تشدید شود. بنابراین ما انتظار چنین پیامدهایی را داریم.

عضو کمیته مشورتی علمی کشوری کووید 19، در پاسخ به این پرسش که برای کاهش چنین عوارضی چه باید کرد، گفت: مردم باید تسلط و آرامش خود را حفظ کنند و بدانند چیزی که باعث نگرانی شان می شود تأثیر مخربی بر آنان دارد. این آرامش با تمریناتی مانند تن آرامی (Relaxation)، برقراری ارتباط مناسب و ایمن با عزیزان و دوستان، توکل و توسل به خدا، ورزش آرام و توجه به مسائل آرامش دهنده ایجاد می شود.

نوربالا، با تأکید بر اینکه نگاه خوش بینانه و امیدوارانه داشته باشید، اضافه نمود: افراد بدبین آسیب پذیری بیشتری در برابر بیماری های روان تنی و ابتلا به بیماری های ویروسی دارند و اگر مبتلا شوند نیز دیرتر خوب می شوند.

وی ادامه داد: کل دنیا و دست اندرکاران نظام سلامت کشور، درگیر این بیماری هستند و گفته می شود بیش از 80 درصد بیماران، با علائم خفیف کنترل می شوند. درصدی که نیاز به بستری دارند کم است و درصد زیادی از افراد بستری نیز خوب می شوند و همه این ها نشانه ای از امیدواری است.

این متخصص اعصاب و روان، بر لزوم تاب آوری افراد تأکید کرد و گفت: باید بدانیم همه افراد در هرجایی که باشند ممکن است با یکسری مسائل روبرو شوند و همه گیری کووید 19 نیز یکی از این مسائل است. دیده شده افرادی که تاب آوری و سازگاری خود را بالا می برند و روبروه مثبت و سازنده ای با مسائل دارند، سیستم ایمنی قوی تری دارند.

نوربالا، نقش خوداتکایی و خود مراقبتی را در کنترل بیماری مؤثر دانست و اضافه نمود: خوداتکایی عامل تأثیرگذار دیگری است. هرکس در هرجایی که قرار می گیرد بدون اینکه بداند دیگران چه کمکی می توانند به او بکنند، باید بداند که چگونه می تواند به خودش کمک کند. این خوداتکایی در مورد این بیماری همان خود مراقبتی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با توصیه به اینکه همه افراد اصول بهداشتی را رعایت کنند و اگر آلوده شدند از خانه بیرون نیایند، گفت: رعایت اصولی که از آنها یادکردم و توکل به توسل به خدا و توجه به معنویات در کنترل این بیماری بسیار مؤثر است.

وی در پایان اضافه نمود: همه این نکات را گفتیم؛ ولی ممکن است تعدادی از افراد مسائل روانی پیدا کنند لذا نباید در مراجعه به روانشناس و روانپزشک و دریافت مشاوره های لازم ابایی داشته باشند و بدانند هیچ انگ و قبحی وجود ندارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1074

به "افراد بدبین در برابر کرونا آسیب پذیرترند، توصیه های روانپزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد بدبین در برابر کرونا آسیب پذیرترند، توصیه های روانپزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید