آنفلوآنزا بی صدا جان می گیرد

به گزارش پسرک کامپیوتری، 9 هزار بیمار تنفسی براساس آخرین آمار رسمی اعلام شده ازسوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا سرانجام هفته گذشته در بیمارستان های کشور بستری شدند که از این تعداد، 342 نفر مبتلا به آنفلوآنزا بودند و تحت درمان قرار گرفتند.

آنفلوآنزا بی صدا جان می گیرد

پسرک کامپیوتری - سیده زهرا عباسی: همچنین تاکنون 37 نفر براثر آنفلوآنزا جان خود را از داده اند، اما آمار تفکیکی اعلام شده از سوی اداره های علوم پزشکی استانی، شامل فوت 10 نفر در مازندران، 10 نفر در آذربایجان شرقی، 6 نفر در گیلان، 4 نفر در گلستان، 4 نفر در فارس، 3 نفر در آذربایجان غربی، 2 نفر در کرمانشاه، 2 نفر در بوشهر و 2 نفر در سیرجان بالاتر از این تعداد را نشان می دهد.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، شیوع این بیماری فصلی را به دلیل رطوبت و سرما در نیمه شمالی کشور بیشتر می داند. علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هم دلیل اصلی مرگ این افراد را داشتن بیماری زمینه ای مانند بیماری های مزمن تنفسی و قلبی می داند و شیوع این بیماری را نسبت به سال های گذشته بسیار شدید توصیف می نماید.

این نکته ای است که پیش از این محمدمهدی گویا، رئیس اداره بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در گفت وگو با پسرک کامپیوتری بر آن تاکید نموده و گفته بود: دلیل عمده فوت بیماران، مراجعه دیرهنگام و داشتن بیماری زمینه ای بوده است.

  • استان های میزبان پرندگان مهاجر در معرض خطر

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران بیشترین شیوع آنفلوآنزای انسانی را در استان های شمالی و شمال غربی کشور می داند و به پسرک کامپیوتری می گوید: تاکنون براساس گزارش های رسیده، گیلان، مازندران و گلستان، آذربایجان شرقی و همچنین تهران با شیوع بیشتری روبه رو بوده اند.

ایرج خسرونیا با بیان اینکه استان های مرکزی و جنوبی کمترین درگیری را با این بیماری فصل داشته اند، می افزاید: آمار بیشتر مرگ بر اثر آنفلوآنزا در استان های مازندران، آذربایجان شرقی و گلستان به دلیل شیوع بیشتر بیماری در نتیجه سرما و رطوبت است. وی به شهروندان استان هایی که این روزها شاهد مهاجرت پرندگان هستند نیز توصیه می نماید به شدت مراقب پرندگان باشند.

خسرونیا تاکید می نماید: همه شهروندان و به ویژه شهروندان استان های شمالی که این روزها میزبان پرندگان مهاجر هستند، باید از شکار این پرندگان خودداری نمایند، چون کافی است یکی از این پرندگان آلوده باشد و هم انسان و هم طیور منطقه را به آنفلوآنزای مشترک با پرندگان آلوده کند.

  • سرما دوره شیوع بیماری را افزایش داد

معاون بهداشتی- درمانی دانشگاه علم پزشکی مازندران نیز در این باره می گوید: سرد شدن هوا، بیماری آنفلوآنزا را از نظر تعداد افراد مبتلا و هم مدت زمان شیوع بیماری افزایش داده است. حامد روحانی زاده با بیان اینکه سال های گذشته آذرماه دوره اوج شیوع آنفلوآنزا بود، اما امسال این موج زودتر شروع شده است، می افزاید: علائم بیماران نسبت به سال های گذشته شدیدتر است.

این نکته را علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیز تأیید می نماید و می گوید: پیش بینی ما این بود که مانند هر سال شیوع آنفلوآنزا از آبان باشد، اما امسال این بیماری زودتر و از مهر شیوع پیدا کرد و نوع H1N1 که در 2 سال گذشته کمتر بود، شیوع بیشتری دارد.

  • موج دوم در راه است

مسئولان مازندران از طولانی شدن زمان شیوع می گویند، اما معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان اعلام می نماید که احتمالا تا یکی- دو هفته دیگر موج این بیماری فروکش می نماید و دوباره 2ماه بعد شاهد شیوع آن خواهیم بود. سراج الدین عارف نیا با بیان اینکه هر 5 سال یک بار، شاهد ایپدمی آنفلوآنزا در گلستان هستیم، به پسرک کامپیوتری می گوید: امیدواریم تا 2هفته دیگر اپیدمی فروکش کند، اما پیش بینی می گردد طی 2 ماه آینده بار دیگر شاهد شیوع این بیماری در گلستان باشیم.

در ابتدای شیوع بیماری در مهرماه روزی 5 بستری داشتیم، در اوج شیوع یعنی اواخر آبان این آمار به 35 تا 40 مورد رسید، اما این روزها با آمار بستری روزانه 14 نفر بیماری درحال فروکش کردن است. وی از تایید ابتلای 43 نفر به ویروس آنفلوآنزا در استان خبر می دهد و اظهار می نماید: 4 بیمار مبتلا به آنفلوآنزا در گلستان فوت شده اند، اما این بیماری عامل اصلی نبوده، بلکه عامل تشدیدنماینده بوده است.

عارف نیا به نکته دیگری هم اشاره می نماید و آن تغییرات آنتی ژنی ویروس آنفلوآنزاست؛ تغییری که هر 5 سال یک بار رخ می دهد و بیماری را تشدید می نماید. به گفته وی، امسال با توجه با اینکه در سال پنجم قرار داریم، افزایش شدت و شیوع بیماری طبیعی است و با توجه به یک تا 4 درصد احتمال مرگ در زمان ابتلا به آنفلوآنزا آمار مرگ و میر در ایران تفاوت چندانی با جهان نمی نماید.

  • بیماری زمینه ای را جدی بگیریم

بیماری زمینه ای در بیشتر استان ها عامل تشدیدنماینده آنفلوآنزا معرفی شده است. در سیرجان، آذربایجان شرقی، مازندران، فارس، بوشهر و تهران هم این موضوع طرح شده است. به همین دلیل هم رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران شرح می دهد: افراد مسن، بچه ها، زنان باردار، افراد با بیماری های قلبی و ریوی، افراد مبتلا به بیماری های تضعیف نماینده مانند سرطان و مبتلایان به دیابت حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند، اما اگر شرایط طوری باشد که همه بتوانند این واکسن را استفاده نمایند، بهتر است.

خسرونیا البته عامل اصلی مرگ حتی در گروه های حساس را هم مراجعه دیرهنگام به پزشک و خوددرمانی در خانه می داند و می افزاید: دو- سه روز اول بیماری دوره مهمی برای درمان است که باید به پزشک مراجعه کرد، اما متاسفانه بیماران اغلب در چند روز اول به خوددرمانی می پردازند. پیش از این وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نموده بود، داروی درمان آنفلوآنزا یعنی تامیفلو با هماهنگی مراکز بهداشت استان ها و شهرستان ها تجویز و مصرف می گردد و مبتلایان در صورت احتیاج با این دارو تحت درمان قرار می گیرند.

  • جای خالی اطلاع رسانی به موقع

با وجود اینکه کارشناسان از جهش آنتی ژنی ویروس آنفلوآنزا و طبیعی بودن شدت این بیماری در امسال می گویند و مهم ترین دلیل مرگ هم وطنانمان در چند ماه گذشته را مراجعه دیرهنگام به پزشک و بیماری های زمینه ای عنوان می نمایند، اما مسئولان می توانستند با اطلاع رسانی به موقع و افزایش آگاهی جامعه نسبت به شیوع، جهش آنتی ژنی و ضرورت مراجعه به موقع به پزشک تلفات این بیماری فصلی را تا حد قابل توجهی کاهش دهند. بیماری آنفلوآنزا به بیماری بی صدا مشهور است و در چند ماه گذشته در بی خبری جان بسیاری از شهروندان را گرفته است و حالا تازه چند هفته ای است درباره آن صحبت می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 512

به "آنفلوآنزا بی صدا جان می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفلوآنزا بی صدا جان می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید