آمادگی عراق برای موج جدید تظاهرات معترضان

به گزارش پسرک کامپیوتری، محافل مردمی و دولتی عراق در انتظار شروع موج جدید تظاهرات مردمی در روز آدینه در بغداد و سایر استان های عراق برای بهبود خدمات و اعلام نتایج تحقیقات درباره کشته شدن 108 معترض و زخمی شدن بیش از 6100 تن دیگر در تظاهرات هفته اول اکتبر جاری در بغداد و دیگر شهرها هستند.

آمادگی عراق برای موج جدید تظاهرات معترضان

به گزارش پسرک کامپیوتری، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، فراخوان ها و توییت هایی در شبکه های اجتماعی عراق برای تظاهرات آدینه این هفته (25 اکتبر) منتشر شدند، همزمان شورای امنیت ملی عراق در جلسه فوق العاده ای به ریاست عادل عبد المهدی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و نخست وزیر این کشور خواهان تسریع در تجهیز نیروهای حفظ قانون شد که به تازگی از سوی دولت به جای پلیس و ارتش برای مقابله با تظاهرکنندگان ایجاد شد.

نیروهای ارتش و پلیس عراق در تظاهرات هفته اول اکتبر جاری از گلوله واقعی، گاز اشک آور و باتوم علیه تظاهرکنندگان استفاده کردند که موجب کشته شدن 108 معترض و زخمی شدن 6100 تن دیگر از جمله تعدادی از نیروهای امنیتی عراق شد.

هوشیار قرداغ، مخبر و گزارشگر مجلس عراق امروز (دوشنبه) به روزنامه الصباح عراق گفت: بیش از 100 نماینده مجلس از هیئت رئیسه مجلس خواستند با توجه به فراخوان گسترده برای تظاهرات روز آدینه، جلسه مجلس را به جای شنبه آینده در این هفته برگزار کند.

قرداغ اضافه کرد: تمام اقداماتی که مجلس انجام خواهد داد، در راستای منافع مردم عراق و خواسته های آنها از جمله خدمات رسانی، ایجاد فرصت های شغلی و بهبود وضعیت معیشتی خواهد بود.

دولت عراق برای رسیدگی به خواسته های تظاهرکنندگان تصمیم به تامین بودجه چند میلیارد دیناری گرفت و قرار است این بودجه به وام، حل مشکل بیکاری، ایجاد فرصت های شغلی در نیروهای مسلح، دستگاه های امنیتی و دیگر بخش ها اختصاص یابد.

پس از آنکه دولت عراق صراحتا خاطرنشان کرد که به فرماندهان امنیتی دستور استفاده از گلوله واقعی را برای متفرق کردن تظاهرکنندگان نداده و فرماندهان امنیتی مسؤول اتفاقاتی هستند که در تظاهرات بغداد و دیگر استان ها اتفاق افتاده، بغداد هنوز نتیجه تحقیقات کمیته عالی به ریاست وزیر برنامه ریزی درباره خشونت ها در تظاهرات اخیر این کشور را هنوز اعلام نکرده است.

شیروان میرزا، عضو مجلس عراق نیز به روزنامه الصباح گفت: مجلس میخواهد بعضی طرح ها برای آرام کردن مردم عراق و تظاهرکنندگان را تصویب کند، اطلاعات و پیش بینی هایی دال بر این وجود دارند که اعتراضات روز 25 اکتبر بسیار بزرگ خواهد بود مگر اینکه اقدامات دولت و مجلس بتواند اوضاع را آرام کند و به بیشتر خواسته های فوری آنها پاسخ دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 426

به "آمادگی عراق برای موج جدید تظاهرات معترضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی عراق برای موج جدید تظاهرات معترضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید